Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

7 praktycznych trików jak ćwiczyć cierpliwości

Jeśli czujesz, że w ostatnich latach tracisz cierpliwość, nie jesteś sam. Zmiany kulturowe — zwłaszcza jeśli chodzi o technologię — sprawiły, że oczekujemy natychmiastowej gratyfikacji.
Kiedy chcemy przeczytać konkretną książkę, posłuchać określonej piosenki lub obejrzeć popularny program telewizyjny, w większości przypadków dzieli nas tylko kilka kliknięć.

Wskazówki dotyczące ćwiczenia cierpliwości

Jak zatem wzmocnić mięśnie cierpliwości? Pierwszy krok? Po prostu przyznajmy z góry, że na początku nie będzie to zbyt zabawne.

„Jeśli mamy wyrobić w sobie cierpliwość, będzie to wynikało z robienia nieco niewygodnych rzeczy”

Gotowy do pracy? Jeśli chcesz stać się bardziej cierpliwą osobą:

Ćwicz uważność

Bądź w chwili obecnej, bez osądzania. Po prostu usiądź cicho i obserwuj swój oddech. Zauważ, co odwraca twoją uwagę od oddechu, a następnie rozluźnij się i wróć do świadomości swojego oddechu.

Poćwicz akceptację swojej obecnej sytuacji

Może to oznaczać utknięcie w korku lub pracę, której nienawidzisz. Ale to nie znaczy, że nie powinieneś próbować zmieniać rzeczy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oznacza to jedynie zaakceptowanie swojego doświadczenia w danej chwili takim, jakie jest — nawet jeśli jest nieprzyjemne.

Aktywnie buduj tolerancję na bycie trochę niewygodnym

Pozwól innym wyprzedzać Cię w kolejce lub w korku. Oprzyj się pokusie drapania swędzenia. Nie działaj pod każdym impulsem, aby sprawdzić telefon.

Kiedy czujesz pośpiech, świadomie zwolnij

Nie musisz cały czas czuć się jak chomik w kołowrotku. Wiedz, że możesz wybrać wolno. W naszej kulturze, która ceni szybkość, wiedz, że powolność też ma wartość.

Bądź zabawny

Poćwicz czasami zachowywanie się jak dziecko. Śpiewaj w domu, bądź głupia, śmiej się. Aktywnie staraj się traktować siebie mniej poważnie.

Nie naprawiaj wszystkiego w tej chwili

Nie ma znaczenia, czy jest to projekt w pracy, który wypadł z torów, problem w twoim związku, czy coś w twoim domu, co jest dosłownie zepsute. Oprzyj się pokusie natychmiastowego naprawienia wszystkiego.

Ćwicz bycie dobrym słuchaczem

Słuchaj uważnie, co mówią członkowie rodziny lub inni partnerzy rozmowy. Skoncentruj się na zrozumieniu, a nie na formułowaniu odpowiedzi.

Nikt nie mówi, że zwiększenie cierpliwości jest łatwe. Ale dzięki codziennej praktyce możesz odkryć, że jesteś spokojniejszy, mniej oszołomiony i bardziej skłonny do dawania innym korzyści z wątpliwości – a może nawet od czasu do czasu dasz sobie przerwę.