Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

Czym tak naprawdę jest samoakceptacja i jak nad nią pracować?

Dziś kilka słów na temat samoakceptacji. Szczególnie w okresie wakacyjnym często mamy z tym problem. Czy moja sukienka nie jest za krótka? Nie ubiorę się tak, mam grube nogi. Wyjazd nad morze? Owszem, ale na plaży się nie rozbiorę. Po opalaniu wyskakują mi piegi, … i tak dalej.

Czym tak naprawdę jest samoakceptacja i jak nad nią pracować?

Samoakceptacja to najważniejsza koncepcja osobistego samorozwoju.

Choć paradoksalnie się z nim kłóci – bo w zasadzie oznacza, że mamy się poddać. Tak naprawdę jednak polega na bezwarunkowym pogodzeniu się z tym, kim jesteśmy. Uruchamiają się wówczas wielkie pokłady energii potrzebnej do zmiany lub szczęśliwego życia z tym, co mamy. Jak się za to zabrać?

Pozwól sobie popełniać błędy.

Bądź swoim przyjacielem, wspieraj się i pozwalaj sobie na błędy. Walcząc z kompleksami, warto zadbać o akceptację siebie. To nie zna czy, że musisz być sobą zachwycony.

Jak wzmacniać samoakceptację? Oto kilka podpowiedzi:

Poznaj 5 zachowań, dzięki którym wzmocnisz samoakceptację

1. Zaakceptuj swoją niezgodę

Spróbuj do siebie powiedzieć na głos: akceptuję to, że nie zgadzam się na to, że jestem…. – tu wstaw odpowiednie słowo. Zauważ, co się wtedy dzieje, co czujesz. Jeśli w pełni doświadczymy i zaakceptujemy negatywne uczucia, często będziemy w stanie się ich pozbyć.  

2. Zwróć uwagę na to co mówisz o sobie w myślach

Nie karać samego siebie, unikaj słów, które psują ci nastrój. Jeśli masz zwyczaj powtarzać sobie: nie umiem tego, nie jestem w tym wystarczająco dobry, to nie dla mnie – dodaj do nich: „jeszcze”, „na razie” albo zapytaj: „a kto tak powiedział?”.

3. Zacznij myśleć o samym sobie z szacunkiem

Szanuj siebie za decyzje, podejmowane działania i starania, a nie wyłącznie za efekty. Nie nagradzaj się tylko z pierwsze miejsce, na największy szacunek zasługują te małe codzienne działania, które cię do efektów przybliżają.

4. Otaczaj się pozytywnymi myślami i dobrymi ludźmi.

Poszukaj towarzystwa osób, które akceptują cię i lubią takim, jakim jesteś. Unikaj ponuraków, i osób wiecznie nad sobą plączących.

5. Powiedz sobie szczerze na głos:

  • czego możesz robić więcej
  • czego możesz zacząć robić mniej
  • co możesz zacząć robić
  • co możesz przestać robić
  • co możesz robić inaczej

aby lepiej siebie traktować w codziennym życiu.

Jeśli jesteś gotowy, by zacząć aktywnie pracować na sobą, dołącz do Akademii Liderów, właśnie trwa nabór do grup rozpoczynających zajęcia już we wrześniu.