Dlaczego tak bardzo chcesz grać rolę ofiary? Cz.1
Czy ciągle czujesz, że nie masz kontroli nad sytuacjami lub że inni ludzie chcą cię dopaść? A może czujesz, że bez względu na to, co robisz, przytrafiają ci się złe rzeczy? Jeśli odkryjesz, że obwiniasz innych ludzi za wydarzenia lub sytuacje w swoim życiu, możesz zmagać się z tak zwaną mentalnością ofiary.
Ludzie z mentalnością ofiary czują się tak, jakby wciąż dzieją się złe rzeczy, a świat jest im przeciwny. Możesz czuć się tak, jakby wszyscy inni byli przeciwko tobie, czy to twój partner, twoi współpracownicy, a nawet rodzina lub przyjaciele. Nawet jeśli są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc naprawić sytuację, nie bierzesz za nic odpowiedzialności i czujesz, że wszystko jest poza twoją kontrolą.
Ponadto możesz brać rzeczy do siebie, nawet jeśli nie są skierowane do ciebie. Możesz pomyśleć: „Co zrobiłem, żeby na to zasłużyć?” Możesz też często czuć się urażony.
Najprawdopodobniej przeżyłeś zły okres w swoim życiu lub doświadczyłeś traumy, ale nie miałeś wtedy strategii radzenia sobie i rozwinąłeś ten negatywny punkt widzenia lub nastawienie ofiary. To doprowadziło cię do przekonania, że życie po prostu ci się przytrafia i że nie ponosisz odpowiedzialności za to, co dzieje się w twoim życiu.
Nawet jeśli ludzie przychodzą i próbują zaoferować Ci rozwiązania, prawdopodobnie wymyślasz listę powodów, dla których te rozwiązania nie działają i pozostawiasz tych, którzy oferują pomoc, sfrustrowanych lub nie rozumieją, co poszło nie tak.
Możesz nawet zapytać, dlaczego nadal zachowujesz się w ten sposób. Prawda jest taka, że odmowa zmiany sposobu myślenia ofiary prawdopodobnie wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Możesz zyskać sympatię lub uwagę z powodu tego, co ci się przydarzyło. Możesz poczuć ulgę, że inni oferują ci pomoc lub potwierdzenie. Prawdopodobnie już nigdy nie będziesz chciał czuć się wrażliwy, więc łatwiej jest nie podejmować ryzyka.
Czym jest mentalność ofiary?
Cofając się o krok, czym właściwie jest mentalność ofiary? Chociaż mentalność ofiary nie jest rozpoznanym stanem, który można zdiagnozować, jest to termin powszechnie akceptowany i ma kilka innych alternatywnych nazw, takich jak zespół ofiary i kompleks ofiary.
Osoby z mentalnością ofiary wyznają trzy przekonania:
- Złe rzeczy wydarzyły się w przeszłości i nadal będą się tobie przytrafiać.
- Inni są winni twojego nieszczęścia.
- Nie ma sensu próbować wprowadzać zmian, ponieważ to nie zadziała.
Dla ludzi, którzy mają mentalność ofiary, wydaje się, że pogrążenie się w negatywności jest łatwiejsze niż próba ratowania siebie, a nawet możesz narzucić ten sposób myślenia innym ludziom.
W swej istocie nastawienie ofiary jest przez większość czasu zakorzenione w traumie, cierpieniu i bólu. Kiedy doświadczasz traumatycznej sytuacji, zwykle z rąk innych ludzi, możesz dowiedzieć się, że jesteś bezradny i że nic, co zrobisz w przyszłości, nie zrobi żadnej różnicy.
Prowadzi to do tego, że czujesz się bezbronny i przestraszony, a co za tym idzie, decydujesz się nie brać odpowiedzialności lub obwiniać innych ludzi i szukać wymówek, nawet jeśli są jakieś działania, które możesz podjąć.