Jak budować relacje z matką?
Więź matki z dzieckiem ma ogromny i podstawowy wpływ na rozwój każdego człowieka –
na nasze poczucie tożsamości, wartości czy bezpieczeństwa. Mama jest, a przynajmniej powinna być, najbardziej znaczącą i stale obecną postacią w życiu dziecka.
Rolą mamy jest przekazanie nam tego, jak wygląda świat oraz tego, jak nas ten świat odbiera i jak odbierać nas będą inni ludzie. To właśnie na podstawie relacji z rodzicami, z mamą tworzą się w nas przekonania i programy w podświadomości na temat siebie i świata wokół nas. Programujemy się bardzo głęboko – jeśli nie bierzemy swojego losu we własne ręce, to często na całe życie. Uczymy się jaki jest świat – czy dobry, czy zły, czy bezpieczny i przyjazny, czy niebezpieczny i trudny. Programujemy się jak świat będzie traktował nas i w jakie relacje będziemy wchodzić.
Są takie słowa, które mimo, że są bardzo ważne – nie potrafimy mówić swoim dzieciom. Mów swojemu dziecku:
- Kocham Cię – kocham cię takim jakim jesteś, a nie za to, co zrobiłeś.
- Jestem z Ciebie dumna.
- Masz prawo popełniać błędy, masz prawo się pomylić.
- Masz prawo być sobą.
- Masz prawo mówić co myślisz i bronić swojego zdania – Twoje zdanie jest ważne.
- Jesteś piękna / jesteś przystojny.
Pamiętajmy jednak, że dzieci nie uczą się tylko z tego co usłyszą , ale uczą się i programują z tego co widzą, jaki dostają przykład, dlatego:
- Nie mów swojemu dziecku żeby nie krzyczało skoro sama krzyczysz.
- Nie mów dziecku, by było odważniejsze skoro widzi, że ty nie potrafisz bronić siebie i swojego zdania.
- Nie mów dziecku – ,,nie kłam” skoro sama kłamiesz, nie dotrzymujesz obietnic.
Obojętnie czy jesteś szczęśliwą mamą dziewczynki, czy chłopca, aby Twoje dziecko się prawidłowo rozwijało i czuło się wartościowe, wyjątkowe – sama powinnaś wysoko cenić siebie!
Najważniejsze, abyś dbała o własne potrzeby, własne emocje – wówczas nauczysz tego własne dziecko. Ono potrzebuje Twoich ciepłych i wspierających słów, dobrego przykładu, Twojej uwagi. Nie musisz być idealna, masz prawo popełniać błędy, a przyznając się do nich pokazujesz mu, że każdy ma do nich prawo.