Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

Jak uwolnić się od kompleksów?

Brzydkie kaczątko, cicha myszka – nic bardziej mylnego. Często osoby na pozór szczęśliwe i pewne siebie, mogą być tak samo zakompleksione, jak osoby ciche i wycofane. Kompleksy są jak „zły duch”, który powstrzymuje człowieka przed zrealizowaniem swoich planów i marzeń.

Często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia albo nie chcemy przyznać się sami przed sobą, że mamy taki problem. A właśnie to – uświadomienie sobie sytuacji – jest pierwszym krokiem do „wyzdrowienia”.

Jedną z najczęstszych przyczyn obniżonej samooceny są doświadczenia z dzieciństwa.

Dziecko, które czuło się odepchnięte, samotne, nie otrzymało wystarczająco dużo miłości, będzie w życiu dorosłym zmagało się z traumą. Jako osoba odrosła będzie zmuszona stoczyć walkę z niedowartościowaniem, poczuciem niższości wobec innych oraz brakiem wiary we własne siły.

Najczęstsze kompleksy dotyczą naszego życia osobistego.

Według statystyk najczęściej wstydzimy się naszej przeszłości, pochodzenia, w tym niższego statusu społecznego,  a także wyglądu, związków, pracy czy braku satysfakcji z zajmowanego stanowiska.

Jak polubić samego siebie 5 prostych wskazówek

Samoakceptacja to najważniejszy element w pokonywaniu własnych słabości i kompleksów. Jeżeli realnie chcemy pozbyć się negatywnego myślenia:

  • Nie porównujmy się z innymi – wysoka brunetka, zamożny bankier, najlepiej zbudowany piłkarz – nikt z nas nie musi dążyć do nieosiągalnego ideału, żeby czuć się dobrze samemu ze sobą. Każdy z nas jest wyjątkowy – warto z tą myślą rozpoczynać każdy, nowy dzień.
  • Znajdźmy czas dla siebie – wiele kompleksów pojawia się wówczas, kiedy natłok obowiązków sprawia, że nie posiadamy czasu na realizację własnych planów, pasji i marzeń.

Pamiętajmy, że życie nie składa się wyłącznie z obowiązków!

  • Budujmy pewność siebie – nie skupiajmy się na swoich wadach, lecz podkreślajmy zalety.
  • Pokochajmy siebie – ciało stanowi podstawowe źródło naszych kompleksów. „Jestem za gruba, jestem za niska, mam za długi nos, nie lubię swoich piegów!”. Warto pamiętać, że ideały nie istnieją.
  • Nie zaprzeczajmy komplementom – nauczymy się je przyjmować, to naprawdę nic złego 😊

Brakuje Ci pewności siebie? Walczysz ze swoimi ,,demonami” z dzieciństwa? W Akademii Liderów jesteśmy by pomóc.

Zobacz co Akademia ma dla Ciebie do zaoferowania