Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

Poznaj 5 sposobów jak przetrwać przesilenie wiosenne?

Kiepskie samopoczucie, smutek, zmęczenie, wahania nastroju, osłabienie, senność – to typowe objawy przesilenia wiosennego. Odczuwa je ponad połowa z nas, ale nie każdy wie, że można sobie z nimi skutecznie radzić. Poznaj proste sposoby, które pomogą skutecznie wzmocnić swój organizm.

Przed nami pierwsze dni wiosny. Słoneczne dni z wyższą temperaturą, słońcem sprawiły, że na własnej skórze poczuliśmy przyjemny powiew nadchodzącej nowej pory roku. Zmiany widać i słychać wszędzie, na ulicy, w parku, w lesie czy nawet w naszej garderobie. A jak na pierwsze wiosenne promienie słońca reaguje nasz organizm?

Przesilenie wiosenne – jakie objawy budzą niepokój

Najczęstszym zgłaszanym objawem jest obniżenie nastroju. Matka natura budzi się do życia, tylko z nami jest trochę gorzej. W pierwszych dniach wiosny wielu z nas zgłasza:

  • brak energii
  • bóle głowy
  • wahania nastrojów
  • senność
  • brak apetytu
  • budzenie w nocy
  • płaczliwość
  • smutek
  • apatia

Objawy te są potęgowane jeśli wcześniej chorowaliśmy np. depresje, nowotwory czy zaburzenia krążenia.

Jak poradzić sobie z przesileniem wiosennym?

1. Pozwól sobie odpocząć!

Wiosna nie ucieknie! Wbrew pozorom nasz organizm bardzo potrzebuje odpoczynku po zimowym trybie życia. Dobrze zrobi choćby kilkuminutowa drzemka. Wystarczy kwadrans, żeby poczuć się lepiej i nabrać sił na dalszą część dnia. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze położenie się spać. Godzina snu więcej pozwoli zregenerować się naszemu organizmowi. Kilka dni kiedy położysz się spać wcześniej, a Twój organizm poczuje się lepiej.

2. Pozwól sobie odpocząć!

W naładowaniu baterii skutecznie pomoże wysiłek fizyczny. Spacer w parku z ukochanym, spokojna jazda na rowerze, zabawa z psem czy szalony taniec do ulubionej piosenki pozwoli szybciej wrócić do formy na wiosnę i odczuć zbawienny wpływ endorfin.

3. Dieta – pamiętaj – jesteś tym, co jesz!

Wiosną do naszej diety powracają świeże warzywa i owoce. Dietetycy zalecają, by spożywać ok. pół kilograma warzyw i owoców każdego dnia. Dostarczają nam wielu cennych witamin, zwiększają odporność, regulują pracę układu pokarmowego. Ważna jest różnorodność, wiec daj sobie szansę i odkrywaj nowe przepisy.

4. Pij wodę

Po zimie organizmu musi mieć czas, by powrócić do równowagi hemostatycznej. Chłodne jesienne i zimowe dni nie sprzyjają piciu wody. Nasze odczuwanie pragnienia może być obniżone. Dodatkowo w czasie zimy chętniej sięgamy po napoje, które niekoniecznie dobrze nawodniają – gorącą herbatą, kawą czy kakao. Pierwsze dni wiosny to doskonały czas, by powrócić do nawyku picia wody i tym samym zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia.

5. Uśmiechnij się

Istnieje mały trik, który szybko pomoże pozbyć się złego nastroju. To uśmiech. Według badań wystarczy trzymać kąciki ust do góry przez 30 sekund, aby poczuć się lepiej. W tym krótkim czasie uwalniana jest wówczas serotonina i dopamina (hormony szczęścia). Nie wierzysz? Wypróbuj to po prostu. To przepis z gwarancją!