Skąd bierze się nasz wewnętrzny strach i panika? Cz.1
Skąd bierze się nasz wewnętrzny strach i panika? Dlaczego popularne metody radzenia sobie ze stresem nie zawsze działają? Czy wiesz, że zmiana w Twoim życiu zależy tylko od Ciebie?
Chcę ci w prosty sposób wyjaśnić, czym jest prawdziwa kontrola strachu i jak to działa.
Nasz strach jest związany z układem limbicznym. Ten system jest jedną z najstarszych części naszego mózgu. Jak wiecie, układ limbiczny znajduje się w korowych i podkorowych strukturach mózgu i jest odpowiedzialny za regulację naszych zachowań emocjonalnych. Odpowiada również za proces pamięci. Emocje takie jak radość, zaskoczenie, agresja, strach, smutek, wstyd czy pogarda są przekazywane przez ten system. Nasza świadomość znajduje się w przedniej części mózgu – w korze nowej. W dolnej części mózgu, podobnie jak piętro niżej, znajduje się układ limbiczny. Zawiera nasze instynkty, zachowania i nasz układ odpornościowy. Dlatego tak ważny jest dla nas strach, trema i stres.
Jego zadaniem jest ochrona nas przed niebezpieczeństwem. Ta ochrona przejawia się w trzech reakcjach: całkowitej sztywności, ucieczce lub walce. Nasz organizm może od razu przygotować się na odpowiedni wariant. Mózg powoduje natychmiastowe uwolnienie hormonu stresu adrenaliny, który pomaga nam w podjęciu natychmiastowej decyzji, albo inicjuje przyspieszone tętno w celu przyspieszenia napięcia mięśniowego i uruchomienia aparatu ucieczkowego. W razie potrzeby przygotowuje się do walki i cała kaskada hormonów zostaje wprawiona w ruch.
Sztywność to opcja ochronna, którą możemy uzyskać odwracając się nieco od partnera, lub wprowadzając odpowiednią wizualizacje. Ostatnią pozostałą opcją jest walka. W życiu codziennym możemy tę reakcję zamienić w kłótnie lub agresywne.
Na jakiej podstawie działają metody walki z lękiem?