Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

Dziś obchodzimy

2109 obchodzimy Światowy Dzień Alzheimera.

Alzheimer nazywany potocznie chorobą otępienną dotyka coraz szerszego grona osób.
Szacuje się, że do 2050 roku co 85 osoba będzie cierpiała na tę chorobę.

Za wikipedią:
Chociaż choroba przebiega inaczej u każdego pacjenta, występuje wiele często spotykanych objawów. Wczesne symptomy często są błędnie wiązane z wiekiem lub ze stresem. We wczesnych stadiach najczęstszym objawem jest trudność w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń. W przypadku podejrzenia diagnoza stawiana jest dzięki testom oceniającym zachowanie i zdolności kognitywne, a następnie często jest wykonywane neuroobrazowanie, o ile istnieje taka możliwość. Z postępem choroby pojawić się mogą takie objawy, jak splątanie, drażliwość, agresja, wahania nastroju, trudności językowe, utrata pamięci długotrwałej. Chorzy wyłączają się w końcu z życia rodzinnego i społecznego.

Stopniowo tracone są funkcje życiowe, co prowadzi do śmierci. Choroba u każdego pacjenta przebiega odmiennie, wobec czego prognozowanie w przypadku konkretnej osoby napotyka trudności. Nim choroba ujawni się w pełni, przebiega skrycie przez nieznany i zmienny okres, potrafi postępować bez rozpoznania przez lata. Średnia długość życia po postawieniu diagnozy wynosi 7 lat, mniej niż 3% chorych przeżywa ponad 14 lat.
Z uwagi na nieuleczalność i wyniszczający charakter choroby cierpiący na nią wymagają pomocy otoczenia.

Rolę głównego opiekuna obejmuje zazwyczaj małżonek lub bliski krewny. AD związana jest z wielkim ciężarem nakładanym na opiekunów, obejmującym wiele płaszczyzn: społeczną, psychologiczną, fizyczną i ekonomiczną. W krajach rozwiniętych choroba należy do najbardziej kosztownych dla społeczeństwa.
Mimo tego, że na ten moment nie wiadomo do końca co jest przyczyną, warto abyśmy o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne dbali cały czas. Tak jak boli ząb idziemy do dentysty, tak jak kończy się przegląd w samochodzie idziemy do serwisu.
Serwisujmy swoją głowę, dbajmy o siebie.

Obserwujmy także w swoim otoczeniu osoby starsze, które mogą potrzebować naszej pomocy.