Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

Jak zatrzymać negatywną mowę o sobie raz na zawsze?

Negatywna mowa o sobie może sprawiać problemy, zwłaszcza gdy staje się naszą normą. Dowiedz się, jak zmienić swoją mowę na pozytywną, aby prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie, według ekspertów.

Kończysz poranną kawę, kiedy zauważasz, że twoja kuchnia nie jest dokładnie uporządkowana. Podczas spotkania, które następuje niedługo po tym, mówisz coś, czego od razu żałujesz. Następnie skupiasz się na swoich postrzeganych wadach, zaglądając do lustra w łazience.

Chociaż okazjonalna negatywna mowa o sobie jest normalna i rzadko jest powodem do niepokoju, możesz być na drodze do coraz większych trudności, jeśli twoje myśli odciągają cię od radości z rzeczy, które normalnie byś docenił, lub zamykają cię na satysfakcjonujące doświadczenia. Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmienić te myśli – a te wysiłki są ogromnie wartościowe.

Skąd pochodzi negatywna mowa o sobie?

Negatywna mowa o sobie ma szerokie spektrum źródeł, począwszy od wyzwań zdrowia psychicznego, aż po wychowanie przez rodziców lub inne dorosłe osoby, które oczekują doskonałości.

„Żyjemy w świecie, w którym panuje zasada 'jeść lub być zjadanym’, który nieustannie bombarduje nas komunikatami, że musimy być perfekcyjni przez cały czas: wyglądać idealnie, zachowywać się idealnie, pracować idealnie, nawet relaksować się idealnie, jakby to było możliwe” – mówi Cynthia Shaw, PsyD, kliniczny psycholog z Chicago. Silne pragnienie osiągnięcia doskonałości często wywołuje niepokój związany z porażką lub nie spełnieniem „wystarczająco dobrego”, dodaje.

Negatywna mowa o sobie wynika również z niskiego poczucia własnej wartości. „Jeśli nie jesteśmy zbyt zadowoleni z tego, kim jesteśmy, łatwo jest verbalnie się krytykować” – mówi dr Shaw.

Możesz również być podatny na myśli krytyczne wobec siebie, jeśli zmagasz się z chorobą psychiczną, taką jak depresja lub zespół stresu pourazowego (PTSD). Negatywna mowa o sobie może nasilać twoje objawy, i vice versa.

Opluwasz się werbalnie, bo twój nastrój jest niski i nie możesz niczego zrobić, ale potem twój nastrój jest jeszcze niższy, a ty nie możesz zrobić jeszcze mniej.

Wszystkie te problemy mogą mieć również silne powiązania z twoim dzieciństwem, nawet jeśli dorośli nie byli szczególnie krytyczni wobec ciebie lub siebie. Negatywna mowa o sobie „może być reakcją na wydarzenia, które miały miejsce, gdy byliśmy młodzi. Mózg dziecka interpretuje to, co dzieje się wokół niego, i często wierzy, że jest winne za to, co widzi.

Na przykład, jeśli twoi rodzice przeszli bolesny rozwód, a ty zinternalizowałeś ich konflikty jako swój własny błąd, surowe myśli o sobie mogły stać się zakorzenione.

Tak naprawdę, badania wykazały związek dyskryminacji i uprzedzeń wobec osób o większym rozmiarze ciała, osób czarnoskórych lub osób marginalizowanych w inny sposób z chronicznym niskim poczuciem własnej wartości.

Według badania opublikowanego w styczniu 2021 roku w czasopiśmie Childhood Obesity, dzieci żyjące z nadwagą i otyłością, które były gnębione przez swoich rówieśników lub miały niskie poczucie własnej wartości, są bardziej podatne na internetowe czy bezpośrednie uprzedzenia związane z wagą.

To samo dotyczy dzieci o odmiennych cechach neurologicznych i dorosłych z zaburzeniem spektrum autyzmu (AD) lub zaburzeniem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), które myślą i przetwarzają informacje inaczej niż większość. A jeśli zmierzasz z wieloma rodzajami przeciwności, możesz rozwinąć negatywne wzorce myślenia o sobie związane z twoją głęboką raną.

Chociaż media społecznościowe mogą być pozytywnym wpływem na takie rzeczy jak społeczność, mogą również mieć negatywne skutki. Porównywanie się do życia innych lub filtrowanych zdjęć na mediach społecznościowych może wzmocnić negatywną mowę o sobie.

Dlaczego nie powinieneś ignorować negatywnej mowy o sobie?

Jeśli negatywna mowa o sobie stała się rutyną lub utrudnia ci rozwój, czas podjąć działania. Nieustanna negatywna mowa o sobie może zwiększyć stres, napięcie, niepokój i depresję. Z czasem może to także zaszkodzić twojemu poczuciu własnej wartości, umiejętnościom podejmowania decyzji oraz zdolności do postępowania naprzód w twoim życiu.

Strach przed porażką lub auto-krytyka może zniechęcić ludzi do podjęcia szans lub podejmowania ryzyka.

Pod względem rozwoju negatywna mowa o sobie może „stanowić przeszkodę w rozwoju osobistym” – dodaje. Myśli krytykujące samego siebie mogą powstrzymać cię od próbowania nowych rzeczy lub stawiania satysfakcjonujących celów.

Jak zatrzymać negatywną mowę o sobie?

Bez względu na przyczynę, zwrócenie uwagi na swoją negatywną mowę o sobie może wiele zmienić na lepsze dla twojego samopoczucia. Pierwszym krokiem jest świadomość negatywnych myśli i ich wszechobecności. Możesz to zrobić samodzielnie, świadomie zauważając lub śledząc te myśli przez pewien czas, pisząc w dzienniku o swoich myślach i uczuciach lub współpracując z profesjonalistą, takim jak terapeuta.

Ewaluowanie naszych myśli i oferowanie innego punktu widzenia może pomóc skierować naszego wewnętrznego krytyka w stronę samokompatybilności. Często dajemy znacznie więcej łaski innym niż sobie.

Pozytywne afirmacje mogą również pomóc ci przerwać cykl auto-krytyki.

Praca z licencjonowanym terapeutą może pomóc ci znaleźć najlepszą metodę radzenia sobie z negatywną mową o sobie. To, co może dobrze działać dla innych, może nie działać dla ciebie, więc jeśli nie odniosłeś sukcesu w radzeniu sobie z myślami krytyki wobec siebie, poszukaj pomocy profesjonalnej.

Kiedy szukać wsparcia profesjonalnego

Terapia może być korzystna dla większości osób, które chcą poprawić swoje wewnętrzne dialogi, ale nie każda negatywna mowa o sobie wymaga takiej opieki.

Czy trochę negatywnej mowy o sobie może być dobre?

Eksperci twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak „pomocna negatywna mowa o sobie”, zarówno z, jak i bez pomocy profesjonalnej. Chociaż szczerość wobec samego siebie i pokora mogą promować rozwój emocjonalny, wstydzenie się samego siebie nigdy nie jest dobre, i nie pomaga ci stać się lepszą lub bardziej godną osobą.

Nie musimy wiecznie się ocenia i krytykować. Nikt nie staje się automatycznie bardziej zmotywowany, gdy zostaje skrytykowany. W rzeczywistości dzieje się wręcz przeciwnie: gdy się krytykujemy, możemy doświadczyć wzrostu bezradności, co prowadzi do zmniejszenia motywacji i obniżenia dobrostanu.

Zamiast tego, mów do siebie w taki sposób, w jaki mówisz do ukochanej osoby. I ćwicz to, aż się utrwali.

Jednocześnie przypominamy o rekrutacji na nowy semestr – startujemy w marcu!

Szczegóły:

https://akademialiderow.pl/rekrutacja/