Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

7 sposobów, aby przestać zwlekać i zacząć robić !

Czy jesteś zmęczony stresowaniem się rosnącą listą rzeczy do zrobienia? Dowiedz się, jak w końcu załatwić sprawy i być bardziej produktywnym.

„Podczas gdy marnujemy czas na wahania i odkładanie, życie ucieka”.

— Seneka

Prokrastynacja jest jedną z głównych barier blokujących Cię przed wstaniem, podejmowaniem właściwych decyzji i prowadzeniem wymarzonego życia, o którym marzyłeś.

Ostatnie badania wykazały, że ludzie bardziej żałują rzeczy, których nie zrobili, niż tych, które zrobili. Ponadto poczucie żalu i winy wynikające z straconych szans pozostaje z ludźmi znacznie dłużej.

Czasami wszystkie nasze możliwości wydają się być na wyciągnięcie ręki, ale wydaje się, że nie możemy ich dosięgnąć. Kiedy zwlekasz, marnujesz czas, który mógłbyś zainwestować w coś sensownego. Jeśli potrafisz pokonać tego zaciekłego wroga, będziesz w stanie osiągnąć więcej, a tym samym lepiej wykorzystać potencjał, jaki ma do zaoferowania życie.

Wiemy już, że dzisiejszy świat sprzyja prokrastynacji i nauczenie się, jak to przezwyciężyć, jest zatem jedną z najważniejszych umiejętności, których możesz się nauczyć.

Może robisz wszystko oprócz tego, co musisz robić. Być może oglądasz telewizję zamiast sprzątać dom. Towarzyszysz zamiast kończyć projekt w pracy lub surfujesz po Internecie zamiast pisać biznesplan, który zamierzałeś zrobić od dłuższego czasu.

Zasadniczo unikasz tego, co uważasz za niewygodne. Jest to adaptacyjna reakcja na stres, strach i niepokój. Problem z tą taktyką polega na tym, że odkładanie ważnego zadania ostatecznie prowadzi do większego stresu, większego strachu, większego niepokoju – i oczywiście nieukończenia zadania.

To zwlekanie może prowadzić do poczucia winy, nieadekwatności i depresji — a wszystko to może zabić motywację i kreatywność oraz utrwalić nieproduktywny cykl. Złe zarządzanie czasem, poczucie przytłoczenia, nierealistyczne standardy lub zwykłe lenistwo to kilka możliwych przyczyn prokrastynacji.

Oto jak raz na zawsze przestać odkładać na później:

  1. Zrozum swoją motywację

Czy jesteś typem osoby, która ma motywację do pozytywnych rzeczy? Na przykład pracujesz naprawdę ciężko, wiedząc, że na koniec kwartału jest premia. A może jesteś obibokiem, który siedzi na tyłku, dopóki nie pojawi się szef i nie zagrozi, że cię zwolni, a dopiero potem wykonasz ruch, aby uniknąć negatywnych konsekwencji?

  1. Poznaj koszt emocjonalny

Pomyśl o ilości stresu spowodowanego odkładaniem rzeczy na później i o tym, ile frustracji wywoła niepodejmowanie działań. Wyobraź sobie, jak dobrze będziesz się czuć, gdy w końcu zaczniesz działać. Porównaj koszt podjęcia działania z niepodejmowaniem go w ogóle. To zmotywuje Cię we właściwym kierunku.

  1. Sporządź listę rzeczy do zrobienia z rzeczami, których zwykle unikasz

Zgadza się, wymień tylko rzeczy, których unikasz i pomiń te, które są rutynowo wykonywane. Pomoże ci to pozostać przy zadaniu z rzeczami, które zostały odłożone w przeszłości.

  1. Podziel duże cele na mniejsze i upewnij się, że są realistyczne

Następnie spisz rozsądny plan z terminem ich realizacji. Pomoże Ci to uniknąć poczucia przytłoczenia.

  1. Zmień język

Unikaj zwrotów takich jak „nie mogę” i „muszę” i zastąp je językiem zorientowanym na wyniki, takim jak „zrobię to teraz” i „zdecydowałem się to zrobić”.

  1. Naszkicuj to

Narysuj linię na środku strony. Po lewej stronie wypisz, jak zmieni się życie, jeśli wykonasz swoje zadania, a po prawej, jak będzie, jeśli nie osiągniesz swoich celów. Dostarczy to silnie motywujących informacji.

  1. Nagradzaj się

Pomyśl o uczcie lub prezencie, który możesz sobie dać za wykonanie zadania. Na przykład, może idziesz do kina lub wychodzisz na lunch.

Jeżeli te czynności nie pomogą ci pokonać swojego problemu, powód ukryty jest w twojej podświadomości.

Zbadaj swoją podświadomość w tym zakresie lub zwróć się o pomoc do specjalisty.

Powodzenia.