Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

Kiedy warto poszukać pomocy terapeuty?

Wielu z nas zastanawia się, jak rozpoznać ten moment, kiedy należy zacząć szukać pomocy u specjalisty? Każdy z nas jest inny, ma inną wrażliwość i różne sposoby radzenia sobie z problemami. Kiedy jednak pytanie: „Czy potrzebuję pomocy” wraca do nas coraz częściej warto skonsultować się z terapeutą.

W obecnej dobie massmediów, Instagrama czy FB gloryfikowane są takie cechy jak: odwaga, przebojowość czy narcyzm. Tylko często to co widzimy na oglądanych profilach nijak ma się do prawdziwego życia. I czy szukanie pomocy u specjalisty to oznaka słabości?

Objawy kiedy iść do psychologa

Po pomoc do specjalisty warto udać się kiedy czujemy, że po prostu nie radzimy sobie z pewnymi problemami dotyczącymi naszych emocji czy relacji z innymi. Częstym objawem wskazującym, że warto iść do psychologa, jest poczucie, że sytuacja nas przerasta. „Już nie mogę tak dalej”, „nie wiem, co robić”, „nie radzę sobie” to tylko kilka przykładów stwierdzeń, którymi często dzielą się pacjenci.

Kiedy konsultacja jest szczególnie potrzebna, w sytuacjach takich jak:

  • rozpad związku,
  • zdrada,
  • utrata kogoś bliskiego,
  • strata pracy,
  • kiedy długo odczuwasz uczucie niepokoju, lęku czy paniki.

 „Wstydzę się iść do terapeuty”

Czy pójście do terapeuty, czy psychologa to wstyd?

W naszym społeczeństwie szkoła nie uczy podstaw psychologii. Nie nabywamy umiejętności rozmawiania o emocjach i nie znamy podstawowych mechanizmów naszej psychiki.

Dlatego też wielu z nasz odkłada pójście do gabinetu specjalisty, ponieważ boi się oceny innych, wyśmiania i napiętnowania.

W tym miejscu warto głośno powiedzieć: „Szukanie pomocy nie jest oznaką ani choroby psychicznej, ani powodem do wstydu czy odczuwania porażki„. Czy idąc do dentysty, czy okulisty czujemy się źle –  czy odczuwamy wstyd?

Zdrowa psychika, spokój jest równie ważny jak zdrowie wszystkich innych organów i układów w naszym organizmie. Tak jak nie lekceważymy fizycznych objawów choroby czy bólu, nie powinniśmy lekceważyć problemów natury psychologicznej. Bywa, że objawy osłabienia czy choroby ciała, jak to określają specjaliści, są ukrytą depresją.

Decyzja o podjęciu terapii, to olbrzymi krok w kierunku pogłębionego zrozumienia siebie i swoich relacji, a w konsekwencji nabycia nowych umiejętności pomocy sobie, które zostaną z nami na całe życie.