Podaj dalej, niech inni tez zmienią swoje życie z Nami.

Pewność siebie – kluczowy element w rozwoju osobistym

Pewność siebie – kluczowy element w rozwoju osobistym.

 

Budowanie pewności siebie jest kluczowym elementem osobistego rozwoju i sukcesu w życiu. Pewność siebie pozwala nam pokonywać wyzwania, podejmować ryzyko i rozwijać się na wielu płaszczyznach. Jednym z podejść do budowania pewności siebie jest wykorzystanie koncepcji

„6 filarów Brandena”, stworzonych przez Nathana Brandena, amerykańskiego psychoterapeutę i autora książek o rozwoju osobistym.

Te sześć filarów  samoświadomość, samoakceptacja, odpowiedzialność, asertywność, celowe życie i prawość. Przez konsekwentne praktykowanie tych filarów, można budować i wzmocnić swoją pewność siebie.

Pierwszy filar – samoświadomość – tego co nas otacza, tego kim jesteśmy, tego co czujemy i myślimy, co robimy, czego pragniemy, do czego czujemy niechęć.

Zadaj sobie pytanie –

– jak się czujesz w tej chwili?

– skąd pochodzi to uczucie?

– jakie pragnienia pragniesz teraz zaspokoić?

– do czego masz niechęć?

To spowoduje, że rozpoczniesz proces uświadamiania sobie kim jesteś, by następnie przejść do drugiego filaru.

Drugi filar – samoakceptacja – polega na akceptacji  tego kim jesteś, swoich słabych i mocnych stron, akceptacji tego, co cię otacza, by nie oceniać siebie i innych. By następnie podjąć decyzję o tym, co chcesz zrobić ze swoim życiem i rozpocząć pracę nad tym, co zmienić możesz i nie skupianie się nad tym, czego zmienić nie możesz, nad tym, na co nie masz wpływu.

Rozpocznij pracę nad samoakceptacją  poprzez przyglądanie się sobie w lustrze i akceptowanie tego, co widzisz, by następnie przejść do kolejnego filaru.

Trzeci  filar – odpowiedzialność – to przyjęcie pełnej odpowiedzialności za swoje życie i decyzje. Tu uświadom sobie, że nie nadejdzie nikt, kto za ciebie zmieni, to co się ogranicza. Nie nadejdzie nikt, kto za ciebie przeżyje twoje życie.  Uświadom sobie, że niezależnie od okoliczności, masz  wpływ na swoje wybory i działania. Pamiętaj, że nie podjęcie decyzji, to też decyzja.

Dla wzmocnienia możesz pisać zadanie

Ja ( twoje imię) jestem odpowiedzialna/y za swoje życie.

lub

Ja (twoje imię) zgadzam się wziąć odpowiedzialność za moje życie i to jest dla mnie korzystne i bezpieczne.

Przejęcie kontroli nad własnym życiem pozwala czuć się pewniej i daje poczucie umocnienia.

Popracuj dwa- trzy tygodnie z tymi trzema nawykami, a zobaczysz jak wzmacnia się twoja pewność siebie, by potem przejść do kolejnych trzech filarów podnoszenia poczucia własnej wartości.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz  poważnie popracować nad samooceną zachęcamy do udziału w naszych zajęciach, podczas których przez cały semestr otrzymujesz wsparcie od wykwalifikowanej kadry Akademii Liderów.